Fatih haber,Haber fatih,Fatih Yaşam,Fatih aktuel ,Haber

Fatih Aktüel

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 586 kez okundu.
Yazının Tarihi :   08 Ocak 2022 - 03:38:34

İMAR BARIŞININ ARTISI, EKSİSİ

Büyüt
Küçült
İMAR BARIŞININ ARTISI,

Hüseyin Demir

İmar Barışı Düzenlemesi olarak gerçekleştirilen, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsatlı, ancak proje eklerine aykırı olarak yapılan tüm yapılardan gerekli şartları sağlayanlara "Yapı Kayıt Belgesi" verilerek kaçak yapı niteliği taşıyan yapılar yasallaştırılmış ve mağdur durumundaki vatandaşların mağduriyeti giderilmiş oldu. 


Dönemin hükümeti tarafından 2018’de çıkartılan bu yasa, içinden çıkılmaz hale gelen, konut ihtiyacını karşılamak için, özellikle Anadolu’da, kırsal kesimde imarlı yeri olmayan bir kısım vatandaşların 1917 in son gününe kadar yapılmış olan kendi tapulu mülklerine kaçak konut yapma mecburiyetinin getirdiği problemi çözmüştür. 


Diğer taraftan yapı kayıt belgesi almak için tarih açısından gerekli şartları sağlayamamış, Anadolu’daki şehirlerimizde ve dahi belediye sınırları içinde yaşayan bir kesim vatandaş.,  


Tapulu arazisine yasal imar çıkartamayan, yasal izin alma imkânı olmayan ama konuta ihtiyacı olan bazı vatandaşlar, 2018’de imar affı çıkacak haberleri üzerine  tapulu mülklerine konut yapma imkânını bulduklarını düşünerek, ihtiyaç duydukları konutlarını af yasası resmen ilan edilmeden önce 2018 de yapıp, imar affından yararlanmak için de başvuruda bulunmuş, ücretini bankaya yatırarak yapı kayıt belgesine de sahip olmuşlar. 


Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müfettişlerinin araştırmaları sonucu, tespit edilen 2017 sonrası yapılmış ama yapı kayıt belgesi almış olanların yapı kayıt belgeleri iptal edilmiş, elektriklerinin, sularının kesilmesi kararlaştırılmış, yalan beyandan savcılığa suç duyurunda bulunulmuş ve yapılan binanın yıkılması emri sorumlu kurumlara gönderilmiş. 


Devlet haklı olarak vatandaştan yasalara uymasını bekliyor. 


Vatandaş ise haklı olarak ihtiyacı olan konutu yapabilmek için tapulu tarlasının, arazisinin imara açılmasını, konut yapımının yasal hale getirilmesini istiyor. Vatandaşın bu istekleri devlet kurumlarınca yerine getirilmediği için de vatandaş ihtiyacı olması hasebiyle -yasalara karşı gelmemeyi vatandaşlık görevi bildiği halde- bir şekilde konutunu yapmak zorunda kalıyor. 


Genelde Anadolu şehirlerinin belde, İlçe ve şehir merkezlerine yakın, eski yetersiz imar planlı yerlerde, çıkan haberlerden de güç alarak 2018’de yapıldığı için yapı kayıt belgelerinin iptal olması sebebiyle vatandaşlar tekrar MAĞDUR olmuştur. 


Konunun daha iyi anlaşılması için, Yapı kayıt belgesi iptal edilmiş bir vatandaşın ifadelerine burada yer vermek istiyorum. Bu vatandaş diyor ki: 


((Konuta ihtiyacım oldu. Köyün bitişiğinde,  Anayolun kenarında, içinde bölgede yetişen 45 adet çeşitli meyve ağaçları olan, Etrafı betonite duvarla çevrili 2500 metre kare bir arazim var. Yıl 2016 sonları, tapuda tarla gözüküyor. Bağlı bulunan belediyeye dilekçe ile başvuruda bulundum. Benim konuta ihtiyacım var. 1999’da yetersiz, eksik, sadece o günün nüfusuna göre yapılmış imarın bu gün için yetersiz olduğu bir gerçektir. Tarlamın veya bu bölgenin imara açılmasını istiyorum, talebimi ilettim. Köy statüsünde iken 1999’da Belde olan köy, o günün konut alanına göre imarlandırılıp bu günler düşünülmemiş, köyün içi durumunda olan yerler imarsız durumda kalmış. Belediye bana: Bu konuda çalışmalarımız var sen konut yapamazsın, cevabı verdi. İl tarıma dilekçe verdim. İl tarım da olumlu bakmadı. Benim konuta ihtiyacım vardı, gayrı yasal da yapmak istemiyordum ama ihtiyacım dolayısıyla bu konutu yapmam gerekiyordu. Verdiğim iki senelik resmi prosedürler den bir sonuç alamadım. Bu çaresizlik içinde iken 2018’in ilk çeyreğinde imar affı çıkacak haberleri üzerine tapulu arsama bir konut yaptım, Ancak 2021 yılının Aralık ayında ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapı kayıt belgem iptal edildi. Elektrik, su hizmetlerinin kesilmesi kararlaştırıldı, belediyeden yalan beyandan savcılığa sevk edildiğime dair tebliğ aldım.)) 


Özetle: 


· Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapı kayıt belgeleri iptal edilmiş vatandaşların durumlarının incelenmesi, konutlarındaki elektriğin, suyun kesilme emrinin kaldırılması, 


· Kendi arazileri üzerine vatandaşın yaptığı konutun iptal edilen yapı kayıt belgelerinin AF EDİLİP yeniden vatandaşa verilerek MAĞDURİYETLERİNİN giderilmesi için, 


· Yetkililerin yeniden konuyu masaya yatırıp, her ne kadar iki kere uzatılmış ve bir kez daha seçime kadar tekrarlanmayacağı ilan edilmiş olsa’da, Devlettir milletin yanındadır, affedicidir, Millet için vardır. Yasalarda milletin lehine olması gerekir düşüncesiyle, tahminen Türkiye’de 40-50 binleri etkileyen bu hayati konunun incelemesi vatandaşın düştüğü mağduriyeti de göz önüne alıp AF ÇIKARILMASI ADALETİN SAĞLANMASINA vesile olacaktır. 


Hüseyin Demir


25-12-2021 

E-Posta ile Yolla
Sayfayı Yazdır
Sosyal Paylaşım
Google
Blogger
Tumbir
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARFoother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"Fatih Aktüel | https://fatihaktuel.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2021 - 2022